Kauno technologijos universitete (KTU) Statybos ir architektūros fakultete vyko jau tradicija tapęs urbanistinis forumas, skirtas Lietuvos miestų atgaivinimui skatinti. Renginiu siekta pritraukti ir suburti skirtingų profesijų atstovus, besirūpinančius šalies miestų ateitimi, pristatyti kitų šalių patirtis bei paskatinti produktyvias diskusijas.

Dešimtą kartą organizuotas forumas – sudedamoji Kauno architektūros festivalio „KAFe2016“ dalis, bendradarbiaujanti su LR Aplinkos ministerija, Lietuvos Nekilnojamojo turto plėtros asociacija (LNTPA), Lietuvos architektų rūmais (LAR), Kauno miesto savivaldybe ir Vilniaus Gedimino technikos universitetu (VGTU).

Plenarinės sesijos metu pranešimus skaitė bei savo šalių praktikas pristatė inovatyvios architektūros ir urbanistinio planavimo projekto „Architecture Workroom Brussels“ įkūrėjas Roeland Dudal ir architektas Johan De Wachter iš Belgijos bei tarptautinės miestų ir regionų planavimo draugijos (ISOCARP) narys iš Lenkijos Lukasz Pancewicz.

„Ko gero šių šalių patirtis yra kitokia nei pas mus, bet problemos panašios: sunkiai kontroliuojamas priemiesčių driekimasis, besiformuojantis miestų kūnas, siekis ir poreikis gaivinti centrines miestų dalis, priešpriešų tarp verslo ir miesto gyventojų konstruktyvus sprendimas ir visuomenės efektyvus įtraukimas į urbanistinio planavimo procesus“, – teigė darbo grupės vadovas prof. Kęstutis Zaleckis.

Forumo nariai dalyvavo ir „trijų stalų“ diskusijoje, kur aptarė visuomenės dalyvavimo urbanistiniame planavime, modernistinių gyvenamųjų mikrorajonų kompleksiškos renovacijos ir ekonominio miesto gyvybingumo temas. Diskutuota, kaip prie Lietuvos miestų geresnio funkcionalumo galėtų prisidėti miesto administracija, gyventojai, architektai, mokslininkai, kad mikrorajonų renovacija neapsiribotų pavieniais pastatais.

Nekilnojamojo turto vystytojo „Citus“ atstovai pakvietė dalyvius į pažintinę ekskursiją po renovuojamą 1890 m. karinės neoklasicistinės architektūros pastatą „Telegrafas“.

„Mūsų tikslas atkurti autentiką, išsaugoti visas jau antrą šimtmetį skaičiuojančias architektūrines ir kultūrines vertybes bei pritaikyti šiandienos poreikiams. Norime, kad šis pastatas būtų ne tik autentiškas, bet gyvas, tinkantis šiuolaikiniam gyvenimui“, – pasakojo „Citus“ direktorius Mindaugas Vanagas.

Plačiau apie pastato istoriją dalyviams pasakojo istorikas Arvydas Pakštalis, kuris archyvuose surinko istorinę medžiagą ir atskleidė ne vieną įdomią detalę.

Forumo dalyviams buvo pristatytos dvi demonstracinės patalpos, kurias įrengė studijos „Daiktų viešbutis“ interjero dizainerė Dalia Mauricaitė. Šių patalpų paskirtis – parodyti, kaip galima suderinti darbą ir gyvenimą vienoje erdvėje. Architektė pabrėžė, kad tinkamai išnaudojant erdvę, 25 kvadratiniuose metruose gali tilpti absoliučiai viskas, ko reikia patogiam gyvenimui.

M. Vanagas džiaugėsi, kad forumu domisi architektai, projektų rengėjai, investuotojai, savivaldų atstovai ir piliečiai: „Svarbu kalbėtis tarpusavyje apie tai, kaip keičiasi miestai, kokiuose miestuose žmonės nori gyventi, pažvelgti į besikeičiančias planavimų tendencijas bei paliesti demografijos temą, įtakojančią urbanistiką“.
K. Zaleckis įsitikinęs, kad forumas – įžanga į miestų reformos ir pokyčių procesą.

http://ktu.edu/lt/statybos-ir-architekturos-fakultetas/naujiena/salies-miestu-ateitis-visu-musu-rankose